poniedziałek, 10 lipca 2017

[72] Powrót do MandalajPowrót do Mandalaj - Rasanna Ley - Wydawnictwo LiterackiePomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy.
Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence'a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa milczenie. Przekazuje wnuczce posążek leogryfa i prosi, by zwróciła go prawowitej właścicielce. Po przylocie Evy do Birmy okazuje się, że jej misja jest niebezpiecznie skomplikowana, a skarb, którego strzeże, staje się źródłem skandalu o poważnych konsekwencjach. Rozdarta między lojalnością względem rodziny a uczciwością, Eva postanawia uczynić wszystko, by poznać prawdę o przeszłości dziadka, do której kluczem jest posążek o opalizujących czerwonych oczach – tajemniczy symbol bogactwa Mandalaj."Powrót do Mandalaj" to trzecia powieść Rasanny Ley wydana przez wydawnictwo Literackie, a druga, którą miałam przyjemność czytać. Dlaczego przyjemność? Dlatego, że "Zatoka tajemnic" zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Bardzo mi się spodobała, dlatego kiedy zobaczyłam "Powrót do Mandalaj" w zapowiedziach wydawnictwa, od razu wiedziałam, że muszę ją koniecznie przeczytać. Tym razem autorka zabrała mnie w niesamowitą podróż do egzotycznej Birmy i po raz kolejny podróż z Rosanną Ley spodobała mi się ogromnie. 

Nowa powieść autorki to wspaniała historia miłości, która pomimo rozłąki dwojga kochanków, przetrwała wiele lat. To opowieść o wierności i prawdziwym uczuciu, o którym marzy każdy człowiek. Nie zabraknie tutaj również wątku kryminalnego, którego pojawienie się sprawia, że w książce cały czas coś się dzieje i fabuła w żaden sposób nie może nudzić czytelnika. 

Rosanna Ley doskonale opisuje sytuację. Podczas spotkania z książką, czytelnik cały czas ma wrażenie, że sam znalazł się w miejscu, gdzie właśnie rozgrywa się akcja powieści. Autorka posługuje się pięknym językiem, który jest przyjemny w odbiorze, co sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, a czas poświęcony na lekturę nie jest wcale zmarnowany. To opowieść, z którą warto się zapoznać. 

Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z twórczością autorki "Powrót do Mandalaj", jak najszybciej powinniście to nadrobić. Ja w niedalekiej przyszłości planuję zapoznać się również z "Domem na Sycylii", który wierzę, że mnie nie zawiedzie. Rosanna Ley ma naprawdę dobre pomysły na historie, a w połączeniu z talentem pisarskim, tworzy coś niezwykłego. Polecam każdemu, bo warto. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz